در ادامه مطلب دمای مناسب پکیج در زمستان قصد داریم تا این بار دمای مناسب پکیج در تابستان را بررسی کنیم.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

 • نحوه تنظیم پکیج برای حالت تابستانه
 • دمای مناسب پکیج در تابستان
 • آیا می توان پکیج را در فصل تابستان خاموش کرد؟
 • توصیه هایی به منظور مراقبت از پکیج در تابستان

تفاوت عمده پکیج با آبگرمکن امکان تولید حرارت برای گرم کردن سیستم گرمایش در کنار گرم کردن آب مصرفی در ساختمان توسط پکیج می باشد.

به این صورت که پکیج را می توان بنابر نیاز به یکی از حالت های زمستانه یا گرمایشی و تابستانه یا گرم کردن آب مصرفی تنظیم کرد.

توجه داشته باشید که اساس کار پکیج گرم کردن آب مصرفی است، بنابراین حتی تنظیم کردن آن در حالت گرمایش به این معنی نیست که دیگر دستگاه قادر به گرم کردن آب مصرفی نیست.

حال سوالی که ممکن است برای افراد ایجاد شود این است که دمای مناسب پکیج در تابستان چقدر است؟

زیرا پاسخ به این سوال می تواند در میزان مصرف سوخت در پکیج، هزینه های پرداختی مصرف کننده و آسایش ایشان تاثیر به سزایی داشته باشد.

نحوه تنظیم پکیج برای حالت تابستانه

به منظور رسیدن به پاسخ میزان دمای مناسب پکیج در تابستان بهتر است تا ابتدا با نحوه تغییر حالت پکیج از حالت زمستانه به تابستانه آشنا شویم.

به طور کلی پکیج دارای سه حالت تابستانه، زمستانه و خاموش می باشد که می شود بر مبنای نیاز مصرف کننده دستگاه را در یکی از حالت های فوق تنظیم کرد.

تنظیم پکیج در حالت زمستانه مخصوص آغاز فصل سرما است و به محض گرم شدن هوا بهتر است تا دستگاه را برای حالت تابستانه تغییر حالت دهیم.

چرا که در این فصل دیگر به گرمای سیستم گرمایش نیازی نیست و باید پکیج را طوری تنظیم کنیم که فقط به تولید آب گرم مصرفی بپردازد.

مراحل تنظیم پکیج:

 1. ولوم یا دسته مربوط به حالت گرمایش یا شوفاژ را بر روی عدد صفر قرار دهید. در برخی از مدل ها باید ولوم را بر روی حالت تابستانه که عکس شیر آب یا دوش حمام دارد، قرار داد.
 2. دو عدد شیر بزرگ رفت و برگشت سیستم گرمایشی یا رادیاتور را در حالت بسته قرار دهید.
 3. کلیه شیرهای رادیاتور را ببندید.
 4. حال ولوم حالت پکیج را بر روی تابستانه قرار می دهیم. در این حالت پکیج از حالت زمستانه به تابستانه تغییر حالت می دهد.

 

دمای مناسب پکیج در تابستان

بعد از تنظیم کردن پکیج در حالت تابستانه نوبت به تنظیم کردن دمای دستگاه در این حالت می رسد.

همانطور که در قسمت فوق گفتیم، در حالت تابستانه پکیج فقط لازم است تا دمای آب گرم مصرفی را تنظیم کنیم و هیچ نیازی به تنظیم دمای رادیاتورها نیست.

چون در حالت تابستانه مسیر گرمایش پکیج کاملاً بسته است. بنابراین میزان دمای پکیج در تابستان وابسته به میزان دمای آب گرم مصرفی در ساختمان است.

براساس نظر کارشناسان دمای مناسب پکیج در تابستان بین 60 تا 65 درجه سانتی گراید است که شما می توانید این دما را با کمک ولوم مربوط به تنظیم دمای آب مصرفی موجود بر روی کنترل پنل پکیج تنظیم کنید.

حال ممکن است این سوال ایجاد شود که آیا این میزان دما برای پکیج در حالت تابستانه استاندارد است و نمی توان آن را کم یا زیاد کرد؟

پاسخ این سوال بستگی به نظر مصرف کننده دارد.

زیرا برخی افراد ترجیح می دهند تا از آب بسیار گرم برای استحمام، شستشوی ظروف و سرویس بهداشتی استفاده کنند، لذا می توانند میزان درجه پکیج را بالاتر ببرند.

اما یک مسئله بسیار مهم که در این بین وجود دارد این است که هرچه دمای پکیج بالاتر باشد، احتمال تشکیل رسوب در مخزن و لوله های پکیج افزایش پیدا می کند.

علاوه بر این میزان مصرف انرژی و هزینه های مربوط به سوخت پکیج بسیار بیشتر خواهد بود.

بنابراین بهتر است برای یافتن دمای مناسب آب گرم مصرفی در فصل تابستان به این صورت اقدام کنید که ابتدا شیر آب گرم ساختمان را بدون مخلوط کردن آب سرد باز کنید.

سپس دست خود را در زیر آب نگه دارید، اگر احساس سوختگی کردید، به این معنی است که دمای پکیج زیاد است و باید دمای آن در حالت آب مصرفی را کاهش دهید.

لذا به منظور حفظ کارایی پکیج در کنار صرفه جویی در میزان مصرف سوخت دستگاه، بهتر است دمای آب مصرفی به حدی باشد که بدون مخلوط شدن با آب سرد دست شما در اثر حرارت آن نسوزد.

 

توجه!

هر 4 درجه سانتی گراید کاهش دمای پکیج به اندازه 12 تا 20 درصد هزینه های مصرف سوخت پکیج را کم می کند.

 

آیا می توان پکیج را در فصل تابستان خاموش کرد؟

پاسخ این سوال بستگی به تجهیزاتی دارد که از آن ها در ساختمان استفاده می کنید.

در طول فصل تابستان پکیج آب گرم مصرفی مورد نیاز در دوش حمام، سرویس بهداشتی، سینک ظرفشویی، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی را تامین می کند.

با این حال اگر شما از سر دوش های حمام برقی با توانایی گرم کردن آب در درون دوش با استفاده از برق خانگی در ساختمان استفاده می کنید.

همچنین اگر ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی اتوماتیک با قابلیت گرم کردن آن مصرفی داشته باشید، دیگر نیازی به پکیج برای گرم کردن آب مصرفی نیست و می توانید این دستگاه را در طول تابستان خاموش کنید.

در این صورت هزینه مربوط به سوخت پکیج در فصل تابستان تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

اما نکته بسیار مهمی که در این زمینه وجود دارد، توجه به اقدامات لازم جهت پیشگیری از وارد شدن خسارت به پکیج در طول فصل تابستان است.

به این دلیل که اگر پکیج به مدت طولانی خاموش باشد، عملکرد دستگاه را در طول فصل زمستان تحت تاثیر قرار داده و راندمان پکیج را کاهش می دهد.

به منظور پیشگیری از وقوع این اتفاق، اگر پکیج را در طول تابستان خاموش می کنید، باید هر چند وقت یکبار دستگاه را روشن کنید تا پمپ پکیج و سایر سیستم های آن شروع به کار کنند.

 

توصیه هایی به منظور مراقبت از پکیج در فصل تابستان

برای بسیاری از افراد حفظ و نگهداری از پکیج در طول فصل تابستان اصلاً معنایی ندارد. به همین دلیل است که بیشتری آسیب های پکیج در آغاز فصل سرما خود را نشان می دهند.

اما حقیقت این است که پکیج در طول فصل زمستان تحت فشار زیادی برای تولید حرارت در سیستم گرمایش و همچنین گرم کردن آب گرم مصرفی شده است.

بنابراین لازم است بعد از اتمام فصل زمستان و در طول تابستان اقداماتی را به منظور مراقبت از پکیج انجام دهیم.

چرا که در طول این فصل هم سرویسکاران پکیچ بیشتر در دسترس هستند و هم نیاز محدود به پکیج امکان تعمیر و بررسی های بیشتر سیستم حرارت مرکزی ساختمان را فراهم می کند.

در ادامه چند توصیه برای این منظور بیان کرده ایم:

 • هر چند وقت یکبار سیسم گرمایش پکیج را روشن کنید.
 • بررسی مخزن انبساط پکیج
 • چک کردن شیرهای پیسوار و شلنگ های پیسوار پکیج
 • اقدام به تعویض رادیاتورهای شوفاژ قدیمی با رادیاتورهای مدرن به منظور افزایش کارایی پکیج
 • انجام سرویس دوره ای پکیج و اقدام به تعمیر و یا تعویض آن در صورت لزوم

 

جمع بندی:

شاید در نظر برخی از افراد دمای مناسب پکیج در تابستان یک انتخاب شخصی باشد، اما مطالعه این مطلب خلاف این ادعا را ثابت کرد.

براین اساس دمای مناسب پکیج در تابستان مقداری است که آب گرم مصرفی بدون مخلوط شدن با آب سرد دست را نسوزاند.

توجه به دمای مناسب پکیج در تابستان علاوه بر کاهش میزان مصرف سوخت و انرژی در ساختمان، عمر پکیج را افزایش داده و احتمال نیاز به تعمیر پکیج را کم می کند.

هر چند نباید از اقدامات لازم جهت سرویس پکیج در طول فصل تابستان و قبل از راه اندازی سیستم گرمایش آن غافل شد.

 

مهمتر از همه نکاتی که ذکر شد، بهره گیری از مجریان سرویسکار پکیج متخصص و کارآمد در نتیجه کار بسیار تاثیر گذار است.

از آنجا که یکی از خدمات ما در گروه تاسیسات 24 ساعته، سرویس و تعمیر انواع پکیج می باشد، شما شهروندان تهرانی می توانید در صورت نیاز همین الان با ما تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید تا همکاران با تجربه و متخصص ما در محل مورد نظر شما حاضر شوند.

آدرس دفتر: ورامین -خیابان شهید بهشتی- روبروی درمانگاه حیدریها- نوین سرویس 09123020292 مهدی پورچی